W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy IV A, B Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami integracyjnymi w Kołobrzegu przystąpili do kolejnej edycji programu „Bieg po zdrowie”. Był to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, a także Rzecznik Praw Dziecka. Nadrzędnym jego celem było zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.
Główne cele programu to:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego
Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych.
Uczniowie klasy IV w ciągu całego cyklu wykonali zadania, które dotyczyły następujących aspektów uzależnienia nikotynowego oraz prewencji:
1. Palenie jest niezdrowe.
2. Jak się nie dać złowić nałogowi?
3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów ?
4. Palenie szkodzi.
5. Jak zrobić, żeby nie palić ?
6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili ?
Zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas lekcji uczestnicy dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, przeprowadzali wywiady z osobami niepalącymi. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym.
Z realizacją programu, jego celowością zapoznani zostali również rodzice. Na pierwszym zebraniu z rodzicami w grudniu 2022r., otrzymali od wychowawcy kluczowe informacje o realizacji programu. Natomiast w maju 2023 r., w trakcie drugich zajęć z wychowawcą podczas zebrań z rodzicami wypowiadali się na zakończenie programu o jego skuteczności.
Realizacja programu jak już wspomniano odbywała się w formie: ćwiczeń, dyskusji, prezentacji, pracy w grupie, omawiania plakatów, tworzenia komiksów i folderów, wywiadów z osobami niepalącymi.
Podsumowując ogólnopolski program antytytoniowej edukacji zdrowotnej: ,, Bieg po zdrowie” należy zwrócić uwagę, że profilaktyka palenia tytoniu jest bardzo ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze w szkole.
Wychowawca klasy 4 B i koordynator programu
mgr Małgorzata Mularczyk