Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Szkole Podstawowej Nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Odbył się uroczysty apel poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Następnie uczniowie klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych obejrzeli rekonstrukcję historyczną przeprowadzoną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa. Rekonstrukcja przedstawiała obławę na Józefa Franczaka PS. „Lalek” w 1963 r. Grupa „Nałęcz” przybliżyła również młodzieży szkolnej postacie Żołnierzy Niezłomnych, którzy w zamiarze polskich władz komunistycznych mieli pozostać wyklęci.